W przeszłości nasze babcie na wiele dolegliwości stosowały domowe metody. Zwłaszcza na te drobne, które mogą się przytrafić nam właściwie codziennie. Dziś sięgamy najczęściej po powszechnie znane zioła, a ignorujemy lub nawet nie znamy właściwości niektórych produktów, których często używamy w kuchni. Jednym z takich produktów jest powszechnie lubiana musztarda. Musztarda właściwości swoje ukazuje, działając między innymi profilaktycznie lub przy kłopotach z trawieniem. Znajdzie swoje zastosowanie także na co dzień w konkretnych sytuacjach.
Uśmierzanie oparzeń
Codziennie spędzamy chociaż kilkadziesiąt minut w kuchni, gdzie nietrudno o oparzenia. W przypadku tych lekkich, powierzchniowych posłużyć nam może właśnie musztarda w roli naturalnej maści. Po schłodzeniu oparzonego miejsca zimną wodą należy nałożyć delikatną warstwę sosu. Wyjęty z lodówki nie tylko dodatkowo schłodzi bolące miejsce, lecz także jego właściwości przyczynią się do złagodzenia pieczenia i szybszego gojenia się uszkodzeń naskórka. Ważne jednak, by nie stosować tej metody w przypadku głębokich oparzeń.
Łagodzenie bólu mięśni
Już starożytni Rzymianie doceniali właściwości lecznicze musztardy. Przede wszystkim używali jej w leczeniu reumatyzmu. Jednak ból reumatyczny nie jest jedynym, jaki może uśmierzyć musztarda, właściwości, które wykazuje, pomogą również pokonać ból mięśni spowodowany zbyt dużym wysiłkiem. Należy zmieszać łyżkę sosu z łyżką miodu i niewielką ilością soli i rozsmarować na bolącym miejscu. Można dodatkowo obłożyć je plastikową folią oraz okryć ręcznikiem lub kocem, by wzmocnić rozgrzewające działanie, dzięki któremu bolące i spięte mięśnie się rozluźnią. Musztardę można również wypróbować w roli dodatku do kąpieli. Łyżka dodana do wody pomaga, po całym dniu pracy i stresu, złagodzić zmęczenie i rozluźnić zmęczone ciało. W ten sposób można również przynieść ulgę samym stopom obolałym po długim staniu, mocząc je w wodzie z musztardą. Metodę tę mogą szczególnie polubić panie, spędzające codziennie kilka godzin w szpilkach.